Održana prezentacija knjige "Svjedoci Radosne vijesti u hrvatskom narodu"

 

Objavljeno 26.06.2020.

 

 

U petak, 19. lipnja 2020. godine u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Pregradi predstavljena je knjiga „Svjedoci Radosne vijesti u hrvatskom narodu“ Tomislava Krušlina i Sabine Marunčić. Knjigu su predstavili: mons. Ivan Miklenić, glavni urednik Glasa Koncila i dr. sc. Valentina Mandarić, predstojnica Ureda za vjeronauk zagrebačke nadbiskupije. Programom je moderirao gosp.  Zdenko Kobeščak, ravnatelj OŠ Stjepana Radića u Brestovcu Orehovečkm, a u glazbenom dijelu  sudjelovali su klapa „Kmeti“  i zbor mladih  „Kyrie“. Po završetku programa organizirano je zajedničko druženje u gradskoj vijećnici u Pregradi.


Na početku se gostima obratio pregradski župnik vlč. Ivan Mikec te svima gostima zaželio dobrodošlicu u „Zagorsku katedralu“. Župnik je naglasio da se hrvatskom narodu nudi „bibliografska knjiga hrvatske svetosti“ koja ima objedinjene sve uzore vjere našeg patničkog naroda te je zaželio da knjigu „Svjedoci Radosne vijesti u hrvatskom narodu“  ima  svaka katolička obitelj. 


Mons. Miklenić  nadovezao se na misao vlč. Mikeca naglašujući da svaki narod na kugli zemaljskoj ima pripadnike na koje su osobito ponosni jer su se iskazali u svojim ostvarenjima kako na „duhovnom, materijalnom ili pak razonodnom svijetu.“ Knjiga „Svjedoci Radosne vijesti u hrvatskom narodu“  upravo prikazuje velikane duha hrvatskog naroda u osobama svetaca, blaženika, službenika Božjih, osobama koje su dale poseban pečat duhovnosti u hrvatskom narodu te osobama koje se smatra da su osobiti  svjedoci  vjere u hrvatskom narodu i za koje se očekuje da bi mogao biti pokrenut službeni postupak proglašenja blaženima. Svoju poruku mons. Ivan je završio riječima da knjiga odiše „informativnošću, jednostavnošću i razumljivošću te pruža svakom čitatelju izvrsnu priliku za osobno obogaćenje, bilo intelektualno bilo duhovno, te izazov za promišljanje i možda, novo vrednovanje svoga osobnoga životnoga puta.“


Dr. Valentina Mandarić osvrnula se na naslov knjige  koji „integrira tri stvarnosti“  u međusobnu korelaciju: „Radosnu vijest, svjedoci i hrvatski narod.“  Naime, autori su vjeroučitelji koji su „službeni svjedoci Radosne vijesti“, a prvotni adresati su učenici osnovne i srednje škole jer je u početku dio knjige bio građa za Natjecanje iz Vjeronaučne olimpijade učenika osnovnih i srednjih škola (2018./2019. školska godina.) Tako su učenici bili „prvi i najvažniji recenzenti knjige“, a budući da je građa „njima bila zanimljiva, zašto to ne bi bila nama, odraslima.“ Promišljajući nad  knjigom dr. Mandarić postavlja pitanje: „ima li smisla govoriti o svetosti djeci i mladima u vrijeme kad im se nude brojni uzori, modeli, influencerice i influenceri?“ te odmah nudi i odgovor: „isplati  se jer je svetost najsavršeniji oblik ljudskosti – po uzoru na Krista“. Pozivajući prisutne na život svetosti  sestra naglašava da u  životopisima  hrvatskih ugodnika Božjih uočavamo njihove  „ljudske i kršćanske vrednote koje su i danas veoma aktualne i potrebne: međureligijski dijalog, ekumenizam, praštanje, pomirenje, briga i skrb za bolesne i siromahe, poštivanje ljudskog dostojanstva, slobode savjesti, istinsko domoljublje, bogoljublje i čovjekoljublje… Rečeno suvremenim žargonom: „svetost je uvijek in!“


Sabina Marunčić u svom obraćanju prisutnima istaknula je poveznicu ove knjige, a to su „različitost temperamenata autora“ i  podneblja „Dalmacije i Zagorja“, a objedinjenost u zajedništvu prema „vjeronaučnom pozivu i vjeronaučnoj olimpijadi.“  To je mjesto gdje vjeroučenici i vjeroučitelji pokazuju svoju „razinu ljudske i kršćanske zrelosti, a mi kao autori smo to već odavno prepoznali.“ 


Tomislav Krušlin zahvalio je svima onima koji su doprinijeli da knjiga doživi svoje izdanje ili su  omogućili večer zajedništva. Naglasak je stavio na zahvalu dragom Bogu koji se „poslužio ograničenim sposobnostima autora za nastanak ovog skromnog djela o svetosti i svecima kako bi sebe i svakog dobronamjernika ohrabrili da je moguće ostvariti svetost i u 21. st.“ Svoje je misli na kraju povezao  sa mislima dr. Mandarić da ni jedan svetac ne nalikuje na drugog, ali da je svima Isus Krist bio sve. „Taj Krist služio  se ograničenim sposobnostima svetaca i njihove slabosti pretvorio u jakost kako bi ih pretvorio u neustrašive svjedoke evanđelja“.   Sve prisutne pozvao je da  usmjere svoj pogled na Isusa, da od Njega sve primaju i sve vraćaj njemu jer On je  naš put svetosti. 


Gospodin Zdenko Kobeščak zaključio je predivnu večer riječima da smo dionici predivne „Pregradske večeri“ i da je naša obveza da „bibliografsko djelo o svetosti proučavamo te u njemu pronalazimo Božje ugodnike kako bi ih svojim životom nasljedovali.
Nakon predstavljanja knjige, druženje se nastavilo na okrjepi u dvorani gradske vijećnice. 


Fotografije možete pogledati u našoj facebook galeriji.

 



 

 

Povratak

 

 

 

Misao tjedna

"Sin mi ovaj bijaše mrtav i oživje, izgubljen bijaše i nađe se!"

Lk 15, 24

Katolički kalendar

Pretraživanje